Historie:
Pétanque je hra, která má svůj původ ve francouzském středomoří. Koulové sporty však historicky sahají až do starověkého Řecka a Říma. Řekové si s oblibou krátili čas hrou, kdy házeli kamenné koule na cíl, přičemž preferovali sílu a tvrdost. Římané se však dnešní podobě pétanque přibližovali nejvíce. Ke hře používali dřevěné koule s kovovým pláštěm, které se snažili umístit na méně vzdálený cíl. Hra se postupně rozvíjela, rychle se šířila po celé Evropě, až se dostala do středomořské oblasti Francie. Zde k rozvoji hry přispěli dokonce francouzští vojáci, kteří z nudy hráli jeu de boules s dělostřeleckými koulemi.
První oficiální pravidla byla vydána roku 1907 a první dlouhodobá soutěž byla uspořádána roku 1910 ve Francii ve městě La Ciotat.
Nejpopulárnější je pétanque právě ve Francii. Patří k tamějšímu stylu života stejně jako jejich vynikající víno a proslulé sýry. Můžete se s ním setkat ve všech městech a vesničkách, převážně na jih od Lyonu. Každoročně se ve Francii koná více než 10 000 turnajů všech kategorií i významu.
Koule a hřiště:
Koule pro pétanque jsou kovové (ocel, různé slitiny), duté o průměru 70–80 mm a váze 650–800 g. Na světě existuje několik výrobců, nejznámější jsou z Francie, a to OBUT, JB a Integrale. Prvním sériovým výrobcem v historii je firma La Bolule Bleue z Marseille.
Terén pro pétanque není v pravidlech přímo určen. V tom je kouzlo této hry. Hráči se musí vyrovnat s nástrahami jakéhokoliv povrchu. Nejčastěji je ovšem vidět povrch podobný cestičkám v parku (udupaný písek). Rozměry hřiště by se měly pohybovat kolem 4 × 15 m.
Organizace:
Pétanque v České republice organizuje Česká asociace pétanque klubů (ČAPEK), člen České unie sportu a Mezinárodní federace pétanque a provensálské hry
Tento sport patří mezi koulové sporty, které souhrnně ve světě zastřešuje Světová konfederace koulových sportů (CMSB), ta však v České republice nemá zástupce u Českého olympijského výboru (2016). Koulové sporty patří mezi sporty uznané Mezinárodním olympijským výborem, na Světových hrách se objevují od roku 1985.
Vrhání koule (Francie, 1898) Vrhání koule (Francie)
Kouli před odhodem držte zásadně v dlani (=celou rukou, nejen prsty) a ruku mějte hřbetem nahoru. Při odhodu pak "rozbalujete“ ruku a poslední, co kontroluje směr vaší koule, jsou konečky prstů. Jen tak můžete dokonale kouli ovládat. Je několik základních způsobů, jak se může koule házet:
velkým obloukem tak, aby koule letěla vzduchem co nejblíže k cíli. Obvykle se nehází horním obloukem, ale koule se hodí spodním obloukem tak, že se jí udělí zpětná rotace – („la portée“ nebo „la plombée“)
polovičním obloukem – polovinu dráhy koule urazí vzduchem, zbytek se kutálí po zemi – („la demi portée“)
podobně jako při kuželkách po zemi („la roulette“)
Fanny:
Pokud poražené družstvo dostane - tenisově řečeno „kanára“, v pétanque to znamená prohru 13:0, čeká je potupné „Baiser la Fanny“! Fanny prý byla dívka kyprých tvarů kdesi v Lyonu a poražení museli podle zavedeného zvyku této dívce políbit její obnažený zadek. Na mnoha místech Francie dnes najdeme obrazy, plastiky nebo dokonce sochy Fanny s vykasanou sukní s příslušným nápisem. Tato tradice se stala neodmyslitelnou součástí dříve místního, dnes už celosvětového pétanque folkloru.